Diecezjalny Dzień Wspólnoty w Koskowicach 23.10.2016 – relacja

Drodzy w Chrystusie Panu! Siostry i bracia!

Tematem roku formacji są słowa „Miłosierni jak Ojciec”. O. Franciszek Blachnicki powtarzał, że „Chrystus nie oczekuje od nas anielskiej świętości, ale wiary i ufności, bo wtedy zwyciężamy w sobie pychę”, a „Nowy człowiek to ten, który posiada siebie w dawaniu siebie”. Ofiara z siebie jest możliwa , gdy doświadczymy miłosierdzia Bożego w swoim życiu. Miłosierdzie wobec bliźniego dokonuje się poprzez wspólnotę Ruchu Światło-Życie, która wpisuje się w ekonomię zbawienia.

Duch Święty, którego w sposób szczególny przyzywaliśmy w poprzednim roku formacji zachęca nas, abyśmy nie ustawali  w proszeniu o dar ewangelizacji dla Kościoła partykularnego Diecezji Legnickiej. W związku z tym, chciałby ponownie zwrócić się do Was o odprawienie tej samej nowenny w intencji naszej wspólnoty Ruchu Światło-Życie Diecezji Legnickiej. Bóg wiele uczynił przez ten rok, ale nadal musimy modlić się o jedność i siłę w ewangelizacji. O. Franciszek mawiał, że „nikt nie zna ,,góry” planu Ducha Świętego, nikt nie jest w stanie ogarnąć Go. Jedynie wierząc zakładamy, że wszystkim kieruje jeden Duch. Naszym zadaniem jest poszukiwanie jedności objawiającej się nam w realizacji”.

Odpowiednim czasem nowenny niech będzie listopad. Mam nadzieję, że wszyscy odmówimy tę nowennę, a dobry Bóg pomnoży liczbę uczniów naszej wspólnoty wśród moderatorów, dorosłych, młodzieży i dzieci.

 

z modlitwą
Ks. Jacek Wojeński
Moderator diecezjalny

 

Jesienny Diecezjalny Dzień Wspólnoty spędziliśmy w Koskowicach w parafii świętego Michała Archanioła, w której od lipca funkcję Proboszcza pełni moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie ks. Jacek Wojeński.

Rozpoczęliśmy o godzinie 14:00 modlitwą uwielbienia poprowadzoną przez Diakonię Modlitwy przeplataną śpiewem scholii rejonu Lubin. Następnie ks. Jacek wygłosił konferencję, której temat „Miłosierni niosący Ewangelię” był również tematem przewodnim całego DDW. „Istotą życia człowieka jest zjednoczenie z Bogiem” (ks. Franciszek Blachnicki), wychodząc od tych słów i łącząc je z tematem konferencji dochodzimy do pytania jaką drogą mamy dążyć do tego zjednoczenia. Odpowiedzią jest – poprzez Słowo Życia, jednak jakim słowem karmimy się na co dzień? Jakimi informacjami, filmami, artykułami? To one nas formują, ale czy faktycznie jest to formacja Nowego Człowieka, która przybliża nas do zjednoczenia z Bogiem? „[To wam oznajmiamy], co było od początku, cośmy usłyszeli o Słowie życia, co ujrzeliśmy własnymi oczami, na co patrzyliśmy i czego dotykały nasze ręce – bo życie objawiło się. Myśmy je widzieli, o nim świadczymy i głosimy wam życie wieczne, które było w Ojcu, a nam zostało objawione – oznajmiamy wam, cośmy ujrzeli i usłyszeli, abyście i wy mieli współuczestnictwo z nami. A mieć z nami współuczestnictwo znaczy: mieć je z Ojcem i Jego Synem Jezusem Chrystusem. Piszemy to w tym celu, aby nasza radość była pełna.” [1 J 1, 1-4] Jeśli chcesz mieć w sobie życie to możesz sięgnąć do skarbnicy Słowa Bożego, gdzie jest wiele fragmentów mówiących, że to On jest Życiem. Mało tego, Jego MIŁOŚĆ znaczy więcej niż życie… Słowem Życia jest Jezus Chrystus, On jest Panem Życia, Panem, który oddaje Swoje Życie za owce. Pamiętajmy, że nasz Bóg jest Bogiem żywych, a nie umarłych.

Po konferencji przyszedł czas na świadectwa, które mówili Anna i Szymon Maczkowiakowie z parafii św. Jadwigi z Legnicy – uczestnicy Oazy Rodzin I stopnia w Koszalinie, której parą moderatorską byli Jolanta i Jarosław Bochyńscy. Następnie Bożena i Jacek Zaremba z Lubina podzielili się świadectwem z pielgrzymki do Ziemi Świętej, która tak naprawdę przeistoczyła się w rekolekcje, podczas której m.in. w Kanie Galilejskiej w trzydziestą pierwszą rocznicę ślubu odnowili przyrzeczenia małżeńskie oraz poznali młodego Palestyńczyka, który natchnął ich do podjęcia dzieła modlitwy w intencji chrześcijan na Wschodzie, podejmowanej w każdy pierwszy piątek miesiąca – zachęcamy wszystkich do włączenia się w to dzieło. Po dwóch małżeństwach w ramach przerywnika przyszedł czas na animatorkę Justynę Włodarską, posługującą na Oazie Nowej Drogi I stopnia (połączonej z Oazą Dzieci Bożych) w Ustroniu Morskim, której moderatorem był ks. Moderator 🙂 Na zakończenie świadectwem podzielili się Barbara i Józef Rypińscy z Jeleniej Góry, którzy uczestniczyli w Oazie Rodzin w Krościenku, a ponadto po zakończeniu ich funkcji pary rejonowej okazało się, że Pan Bóg ma dla nich nowe wyzwanie jakim jest pilotowanie (po raz trzeci!) kręgu w Czechach – tym razem w Pradze.

Podczas Eucharystii ks. Biskup w kazaniu odniósł się do Ewangelii mówiąc, że tak naprawdę oba sposoby bycia w niej przedstawione są w każdym z nas – zarówno faryzeusz jak i celnik – przedstawiające postawy „JA, JA, JA i może jeszcze raz JA” oraz “Boże, miej litość dla mnie, grzesznika”. Następnie odniósł się do psalmu, który nakłania nas do „zmiany smaku”, aby właściwie w naszym życiu spożywać to, co innym w ich życiu nie smakuje i z pełną szczerością serca móc powiedzieć „Zobaczcie jak słodki jest Pan”. Ponadto użył porównania naszego trwania w grzechu do paszczy lwa, która jawi się bardzo przyjemnie, a my w niej w pełni dobrowolnie, lecz nieświadomie pozostajemy, a żeby się z niej wyrwać Bóg daje nam śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa – Eucharystię, która jest jedyną drogą wydobycia się z niej.

Po uczcie duchowej udaliśmy się na ucztę dla ciała – Agapę, która odbyła się w świetlicy wiejskiej przy kościele, a wraz z nami ks. Biskup oraz ks. Rektor WSD z klerykami, którzy również uczestniczyli w DDW.

Galeria zdjęć: https://www.flickr.com/photos/oazadl/sets/72157672042609954

Tekst i zdjęcia: Justyna Włodarska